Sprawy nieruchomości / Zasiedzenie slużebności gruntowej

 

ZASIEDZENIE SŁUŻEBNOŚCI GRUNTOWEJ


Co to jest służebność gruntowa?


Służebność gruntowa jest ograniczonym prawem rzeczowym, polegającym na obciążeniu nieruchomości na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów prawa. Zatem prawo to przysługuje właścicielowi nieruchomości władnącej, a na właścicielu nieruchomości obciążonej spoczywają w związku z tym pewne obowiązki, polegające głównie na tym, że nie może on korzystać ze swojej nieruchomości lub musi pogodzić się z faktem korzystania z tej nieruchomości przez właściciela nieruchomości władnącej. Dodatkowo, służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.


Czy służebność gruntową można zasiedzieć?

 

 Tak. Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie jednak tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Do zasiedzenia służebności gruntowej stosuje się odpowiednio przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie stosuje się odpowiednio. W myśl art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Koniecznym elementem zasiedzenia służebności gruntowej konieczne jest zatem posiadanie tej służebności, które zdefiniowane jest w art. 352 § 1 jako faktyczne korzystanie z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności. Zasiedzenie służebności gruntowej dodatkowo uwarunkowane jest trwałym i widocznym urządzeniem, rozumianym jako rezultat świadomego i kierunkowego działania człowieka.

 

Jaki sąd jest właściwy do rozpoznania wniosku o stwierdzenie zasiedzenie służebności gruntowej?


Do rozpoznania wniosku o stwierdzenie zasiedzenia służebności gruntowej właściwy będzie sąd, w którego okręgu ma położenie nieruchomość obciążona.

 

Jaki jest koszt postępowania?

 

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenie służebności gruntowej podlega opłacie stałej w wysokości 200,00 zł.

 

 

Potrzebujesz pomocy - dzwoń!
+48 22 299 30 24; +48 502 516 688